Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej Zadawane Pytania

Czy informacja, że but o rozmiarze 44 ma 28 cm oznacza, że 28 cm ma długość wkładki czy długość podeszwy?
Informuje, że długość wkładki wynosi 28 cm.
 
Jak wybrać właściwy rozmiar obuwia?
Buty zapaśnicze
Specyfika obuwia zapaśniczego polega na tym, że buty po kilku treningach lekko rozchodzą się na boki, toteż powinny być dobrane na styk, idealnie. Optymalna sytuacja jest wtedy, gdy przymierzając buty stopa nie ma żadnego luzu, dlatego też kupując buty zapaśnicze powinniśmy wybierać takie, których długość wkładki jest najbliższa długości naszej stopy.
Przykład
Długość stopy wynosi 27 cm
Kupujemy buty, których długość wkładki wynosi 27 cm
 
Pozostałe buty
W przypadku pozostałych butów (np. biegowe, do podnoszenia ciężarów, crossfitu) zasada jest zawsze ta sama – do długości stopy mierzonej w cm dodajemy 0,5-1 cm luzu i kierując się odpowiednią tabelą wybieramy właściwy rozmiar obuwia.
Przykład
Długość stopy wynosi 27 cm
Kupujemy buty, których długość wkładki wynosi 27,5 cm
 
Jak najlepiej zmierzyć długość stopy?
Odrysuj gołą stopę na leżącej na podłodze kartce papieru, a następnie zmierz największą odległość – od dużego palca do środa końca pięty. Większość ludzi ma stopy różnej długości, wobec czego zmierz stopę o większej długości. Pamiętaj, prawidłowy pomiar długości stopy zapewnia dobranie właściwego rozmiaru obuwia!
 
Czy buty zapaśnicze nadają się także do boksu?
Jak najbardziej! W ostatnim czasie tego typu obuwie zaczyna używać coraz więcej bokserów. Doskonale trzymają się podłoża, zapewniają odpowiednią stabilizację stawu skokowego. Ponadto są lekkie i wygodne.
 
Zakupiony towar okazuje się za duży/za mały. Czy jest możliwość jego wymiany?
Tak, o ile posiadamy produkt we właściwym rozmiarze. Towar podlegający wymianie należy przesłać do nas i po jego otrzymaniu na koszt klienta (koszt przesyłki - przelew, pobranie) wysyłamy produkt we właściwym rozmiarze. Prosimy o zachowanie opakowania na wypadek odesłania produktu.
 
Zakupiony towar nie spełnia oczekiwań. Czy można go zwrócić?
Będąc konsumentem mają Państwo prawo odstąpić od umowy zawartej w Sklepie Internetowym w terminie 14 dni bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Termin do odstąpienia od umowy wygasa po upływie 14 dni od dnia w którym weszli Państwo w posiadanie rzeczy lub w którym osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez Państwa weszła w posiadanie rzeczy. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, muszą Państwo poinformować nas o swojej decyzji o odstąpieniu od niniejszej umowy w drodze jednoznacznego oświadczenia (na przykład pismo wysłane pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną).

Nie chcę się rejestrować/zakładać konta w sklepie. Jak inaczej dokonać zakupu?
Zamówienie można złożyć bez rejestracji, telefonicznie lub w e-mailu.

Pronująca, supinująca czy neutralna - jaką mam stopę?
Prostym sposobem określenia typu stopy jest przyjrzenie się podeszwie starego obuwia. Jeśli jest najbardziej starta po wewnętrznej stronie oznacza, że masz stopę pronującą. Spód butów jest najmocniej zniszczony po zewnętrznej stronie? Jesteś supinatorem. Przy równym rozłożeniu uszkodzeń, masz stopę neutralną. Skutecznie sprawdzisz, jak zachowuje się Twoja stopa w momencie, gdy dotyka podłoża za pomocą testu wodnego. W tym celu potrzebna będzie Ci miska z niewielką ilością wody lub farba akwarelowa i pędzel, a także biała kartka. Bosą stopę zamocz w wodzie lub pomaluj farbą i odciśnij na papierze.
 
Co cechuje buty zapaśnicze?
Buty usztywniają kostki i są bez jakichkolwiek metalowych elementów. Sznurówki, jeśli są, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed rozwiązaniem (z powodu rozwiązanej sznurówki w zapasach można stracić punkt). W celu ochrony przed rozsznurowaniem, producenci zaczęli wytwarzać buty z dodatkowym rzepem oraz zapięciem na zamek błyskawiczny. Przy wyborze obuwia, warto zwrócić uwagę na to, czy podeszwy są dodatkowo wzmacniane szyciem. Buty dość szybko się zużywają, więc może to dodatkowo przedłużyć ich żywotność.
 
Przed czym chronią ochraniacze uszu?
Ochraniacze zabezpieczają uszy przede wszystkim przed tzw. kalafiorami. Są to małe zgrubienia na uszach, powstające na skutek powtarzających się otarć ucha. Naczynia krwionośne tracą przez to swoją elastyczność i następuje przerwanie ich ciągłości. Nie jest regułą, że spotka to każdego, ale warto dmuchać na zimne! Zazwyczaj problem ten pojawia się po wielu latach treningu. Jest to proces odwracalny. W momencie, gdy „kalafiory” się pojawią, konieczne jest stosowanie ochraniacza na uszy. Tak więc ochraniacze to nie tylko profilaktyka! Ochraniacz nie może składać się z twardych, zagrażających zawodnikowi lub jego przeciwnikowi części.
 
Jak zbudowana jest mata zapaśnicza?
Na kompletną matę zapaśniczą składa się określona liczba materacy i pokrowiec tej samej powierzchni co powierzchnia całkowita materacy. Standardowy materac ma wymiary 2 m x 1 m i grubość 5 lub 6 cm. Zbudowany jest z pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Pierwsze są cięższe, lecz tańsze, drugie są lżejsze, lecz nieco droższe. Pianki okleja się sztuczną skórą, zwaną potocznie dermą. Przyszyty do niej filc umożliwia mocowanie pokrowca (planu zapaśniczego, plandeki) na rzepy. Pokrowiec zapaśniczy wykonany jest z materiału powlekanego spienionym PCV.
 
Co kryje się pod pojęciem „bezpieczna mata”?
„Bezpieczna mata” to taka mata, na której – zakładając dostatecznie opanowaną przez zawodnika technikę padów – wielokrotność powtarzania rzutów i padów nie sprawia zawodnikowi dyskomfortu odczucia poobijania. Taka mata nie jest za twarda, ale też nie za miękka. Materace nie mogą być za twarde ze względu na bezpieczeństwo zapaśnika, ani za miękkie, ponieważ wówczas trudniej się walczy – stopy „toną” w piance, jak dla porównania w piasku na plaży, poruszanie się po macie kosztuje więcej wysiłku, a poza tym nie ma odpowiedniej powierzchni odbicia się. Miękką matę określa się mianem wolnej.
 
Co wybrać – materace czy puzzle?
Materace w postaci puzzli pojawiły się stosunkowo dawno, z tym, że swoje zastosowanie znajdowały i nadal znajdują zwłaszcza w sportach walki typu karate, taekwondo czy kung fu. Nie sprawdziły się już natomiast w judo, aikido (charakterystyka technik wykonywanych przez zawodników tych dyscyplin, ćwiczących na boso, sprawia, że goła pianka powoduje u nich otarcia; w parterze dodatkowo dochodzą otarcia łokci). W zapasach puzzle przykrywa się plandeką. Ich plusem jest niska cena, mankamentem mała trwałość. Goła pianka podlega znacznie szybszemu kruszeniu, jest też zdecydowanie bardziej narażona na naderwania i inne urazy mechaniczne, wynikające z jej eksploatacji. Szczególnie narażone są na to jej elementy łączące.
pixel